نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پانل پارک های علم و فناوری در ایران؛ نقش ها، مزایا و چالش ها


پانل پارک های علم و فناوری در ایران؛ نقش ها، مزایا و چالش ها 26 آذر 94  در دومین روز کنفرانس بین المللی و نهمین کنفرانس ملی مدیریت فناوری توسط پارک علم و فناوری یزد در سالن شیخ مفید مرکز همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
در این پانل احمدرضا فقیه خراسانی، محمدصالح اولیا و علی حاجی غلام سریزدی به ترتیب به عنوان رییس پانل، مشاور علمی پانل (دانشگاهی) و دبیر پانل و بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و مهدی صفاری نیا رییس پارک علم و فناوری پردیس به عنوان اعضای هیئت رییسه حضور داشتند.
توسعه ظرفیت ها و قابلیت های پارک های علم و فناوری در توسعه کسب و کارهای فناورانه و ارتقا سطح فناوری منطقه ای و ملی با تحلیل چالش شناخت دقیق از اثرات پارک های علم و فناوری و موانع پیش رو، شناسایی نقش و اثرات فناوری، اقتصادی، اجتماعی و ... پارک های علم و فناوری در توسعه کسب و کارهای فناورانه و توسعه فناوری، بررسی مزیت ها و چالش های پارک های علم و فناوری، بررسی نقش نهادهای موثر در توسعه پارک های علم و فناوری و تحقق اهداف آن و ارائه راهکارهایی برای کمک به ارتقا پارک های علم و فناوری اهداف برگزاری این پانل بود.
عدم ارزیابی صحیح از اثرات بالفعل و بالقوه پارک های علم و فناوری و عدم شناخت دقیق  از چرایی ایجاد و گسترش برخی چالشهای پیش روی این نهاد مهم، سیاستگذاران را دچار خطاهایی در تصمیم گیری ها می کند که به صورتی فزاینده پارکها را از مسیر اصلی خود و فلسفه وجودیشان دور می سازد. لذا با برگزاری این پانل ضمن شناخت این موارد، راهکارهای سیاستی و اجرایی به عنوان خروجی مهم این پانل برنامه ریزی شد.
گفتنی است، جعفر توفیقی وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری، منوچهر منطقی رییس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و  آندره پیکالوگا استاد مدیریت نوآوری در دانشگاه سانتانا ایتالیا اكرم فداكار مديركل دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات استانداري يزد و شاه نظري رئيس بنياد نخبگان استان يزد و آراستي دبير علمي كنفرانس نیز در این پانل شرکت داشتند.